Las hindrar inte rörligheten

Lagen om anställningsskydd hindrar inte svenskarna från att byta jobb. Bland 50-plussarna har bara fyra procent avstått från att söka eller ta ett nytt jobb på grund av turordningsreglerna i Las visar en undersökning från Novus.

Lagen om anställningsskydd hindrar inte svenskarna från att byta jobb. Bland 50-plussarna har bara fyra procent avstått från att söka eller ta ett nytt jobb på grund av turordningsreglerna i Las visar en undersökning från Novus. 

Las verkar ha ett dåligt rykte och de flesta vet dessutom inte vad lagen innebär. I en undersökning från Novus med drygt 1000 män och kvinnor i åldern 18-79 år svarade 80 procent att turordningsreglerna i Las enbart tar hänsyn till anställningstid. Bara tio procent vet att arbetsgivaren måste ta hänsyn till både anställningstid och kompetens.

Trots okunskapen om Las svarade bara sju procent att lagen hade hindrat dem från att söka eller byta jobb. Bland gruppen som är 50 år eller äldre svarade bara fyra procent att de såg Las som ett hinder.

– Det är alldeles uppenbart att många inte förstår innebörden av turordningsreglerna i Las. Därför var det överraskande att de allra flesta ändå inte avstår från att byta jobb. En värre effekt av att man inte förstår vad Las innebär är känslan av falsk trygghet. Det finns en stor risk för att många som jobbat länge på samma arbetsplats tror att de har en tryggare anställning än de har, säger Åsa Edman-Källströmer för rekryteringsföretaget TNG som har beställt undersökningen.

Hon tror att rörligheten på arbetsmarknaden främst hämmas av helt andra faktorer än Las. Undersökningen bekräftar Åsa Edman-Källströmer uppfattning att det istället handlar om arbetsgivarnas attityder. I undersökningen svarade 61 procent att svenska företag är ganska eller mycket dåliga på att tillvarata kunskapen hos anställda som är 50 år eller äldre.

– Vi är väldigt åldersfixerade i Sverige. Många arbetsgivare uttrycker tydligt att de inte vill anställa personer över 50 år, ibland inte ens över 40 år. Många säger att de äldre kostar för mycket utan att ta hänsyn till att de som har mer erfarenhet också levererar mer. Här finns det både fördomar och okunskap att kämpa emot, säger Åsa Edman-Källströmer.

Karin Virgin
.

 

Lämna en kommentar

Senaste nytt

  • Fyra år gammal flydde Zozo Hassan med sin mamma och mormor från Irak. Under flykten fick hon en ögoninflammation som gjorde henne så gott som blind. Det har inte stoppat henne från att bli ingenjör och entreprenör. Foto: Helena Björk.

    Hon vill bli ingenjörsvärldens matchmaker

    För ingenjören Zozo Hassan är inget problem för stort. Målet är att i framtiden finansiera idéerna som andra drömmer om att förverkliga. Och kanske hittar någon nyckeln till hennes eget personliga problem – att kunna se med båda sina ögon.  
  • Höj blicken – så kan du få upp din lön

    Höj blicken – så kan du få upp din lön

    Ingenjörer som söker jobb utanför sitt eget län ligger ofta högre i lön. Det visar en ny rapport från Sveriges Ingenjörer. Rapporten visar också fortsatt stora regionala löneskillnader, trots ökade möjligheter till distansarbete. Johan Kreicbergs, samhällspolitisk chef på förbundet, uppmanar medlemmarna att höja blicken!
  • Mårten Röing och Markella Evangelia Tzenaki – och en av de färdiga kaminerna.

    Samarbetet som ger studenterna kontakter – och Ukraina värme

    Fyra år efter den första insatsen har studenter vid Linköpings universitet återigen svetsat kaminer till Ukraina. Bakom initiativet står studentföreningen M-Verkstan, vars medlemmar handledde frivilliga från olika utbildningar. För dem blev projektet också en pedagogisk övning.
  • Facken inom industrin kräver löneökningar, arbetstidsförkortning och kompetensutveckling. Från vänster: Peter Hellberg, Unionen, Marie Nilsson, IF Metall, Urika Lindstrand, Sveriges Ingenjörer, Natasa Stojkovic, Livsmedelsarbetareförbundet och Madelene Engman, GS-facket.

    Industrifackens lönekrav: 3,9 procent

    Löneökningar på 3,9 procent, mer arbetstidsförkortning och en partsgemensam utredning om kompetensutveckling. Det är kraven från Sveriges Ingenjörer och de övriga fackförbunden inom industrin inför kommande avtalsrörelse.
  • Trygghetsavtal uppsagda: ”Ytterst kan det bli frågan om strejk”

    Trygghetsavtal uppsagda: ”Ytterst kan det bli frågan om strejk”

    För att öka trycket i förhandlingar som rör pensionsavsättningar har LO och PTK sagt upp avtal som rör tjänstepensioner och trygghetsförsäkring vid arbetsskada. Om parterna inte är överens innan 1 december kan medlemmar tas ut i strejk.
Jobba hemma eller på kontoret? ”Frågan är betydligt större än så”

Jobba hemma eller på kontoret? ”Frågan är betydligt större än så”

Räcker det att medarbetarna ses vid kaffemaskinen för att kreativitet ska uppstå? Och vad händer med samarbete och problemlösning när AI allt mer tar rollen som bollplank? Det ska forskare vid BTH titta närmare på.
Fler artiklar